Inter-Counties results
by year:


AC Association Croquet

The AC Inter-Counties Championship is a national team competition sponsored by the Croquet Association.
Counties from the EACF region that participate in it are shown below in bold red.


Details of the draw can be found on the CA website.

Division 1
Results vs.: Surrey Middx Herts Notts Lancs CI Som-
erset
Che-
shire
Gloucs Sussex Glam-
organ
MATCH
WINS
GAME
WINS
Surrey   3-0 Round 9 2-1 2-1 Round 8 2-1 Round 11 Round 10 3-0 3-0 6 15
Middlesex 0-3   3-0 1-2 Round 7 Round 9 Round 11 3-0 3-0 2-1 Round 10 4 12
Hertfordshire Round 9 0-3   Round 7 Round 11 3-0 2-1 2-1 1-2 Round 8 2-1 4 10
Nottinghamshire 1-2 2-1 Round 7   Round 8 3-0 Round 10 1-2 Round 6 3-0 Round 11 3 10
Lancashire 1-2 Round 7 Round 11 Round 8   Round 10 1-2 2-1 2-1 Round 9 2-1 3 8
Channel Islands Round 8 Round 9 0-3 0-3 Round 10   1-2 1-2 2-1 Round 7 3-0 2 7
Somerset 1-2 Round 11 1-2 Round 10 2-1 2-1   Round 7 Round 9 Round 6 Round 8 2 6
Cheshire Round 11 0-3 1-2 2-1 1-2 2-1 Round 7   Round 8 Round 10 Round 9 2 6
Gloucestershire Round 10 0-3 2-1 Round 6 1-2 1-2 Round 9 Round 8   Round 11 Round 7 1 4
Sussex 0-3 1-2 Round 8 0-3 Round 9 Round 7 Round 6 Round 10 Round 11   2-1 1 3
Glamorgan 0-3 Round 10 1-2 Round 11 1-2 0-3 Round 8 Round 9 Round 7 1-2   0 3
Division 2
Results vs.: Oxon Dorset Berks Suffolk Yorks Hants Essex Wilts War-
wicks
Kent Shrop-
shire
MATCH
WINS
GAME
WINS
Oxfordshire   2-1 Round 7 2-1 Round 9 Round 11 2-1 2-1 Round 6 Round 8 Round 10 4 8
Dorset 1-2   Round 10 Round 6 Round 11 2-1 Round 8 1-2 3-0 2-1 Round 7 3 9
Berkshire Round 7 Round 10   Round 9 1-2 Round 8 Round 11 2-1 2-1 3-0 Round 6 3 8
Suffolk 1-2 Round 6 Round 9   Round 8 0-3 2-1 3-0 Round 10 Round 7 2-1 3 8
Yorkshire Round 9 Round 11 2-1 Round 8   2-1 Round 10 Round 6 Round 7 2-1 1-2 3 7
Hampshire Round 11 1-2 Round 8 3-0 1-2   1-2 Round 7 Round 9 Round 10 3-0 2 9
Essex 1-2 Round 8 Round 11 1-2 Round 10 2-1   1-2 2-1 Round 6 Round 9 2 7
Wiltshire 1-2 2-1 1-2 0-3 Round 6 Round 7 2-1   Round 8 Round 9 Round 11 2 6
Warwickshire Round 6 0-3 1-2 Round 10 Round 7 Round 9 1-2 Round 8   Round 11 3-0 1 5
Kent Round 8 1-2 0-3 Round 7 1-2 Round 10 Round 6 Round 9 Round 11   2-1 1 4
Shropshire Round 10 Round 7 Round 6 1-2 2-1 0-3 Round 9 Round 11 0-3 1-2   1 4
Teams
Essex: Michael Heap (C), Andrew Dutton, Cesar Miranda-Reyes, Nick Steiner, Rich Waterman, Craig Winfield
Hertfordshire: Simon Hathrell (C), William Gee, Duncan Hector, Nick Mounfield, Richard M Smith, Brian Havill
Suffolk: Philip Eardley (C), Mark Avery, Chris Farthing, Martin Leach, Anthony Miller, Simon Mew, Lewis Palmer